2014 m. lapkričio 15 d., šeštadienis

Minkštas meduolis

Seniai galvojau išbandyti kažką iš močiutės knygos, ten viskas taip paprasta, bet kartu skamba labai skaniai.. Todėl šį kart nusprendžiau išbandyti paprastą, minkštą meduolį, kuris nereikalauja nieko įmantraus, šiuos produktus galima rasti kiekvieno šaldytuve ir spintelėje.. :)) O pertepus rūgštesne uogiene, tam puikiai tinka slyvų - kažkas nerealaus.. ;}} Receptą rašiau tokį pat, koks buvo nurodytas knygoje, tik skliausteliuose nurodžiau ką dariau kitaip, tačiau jeigu kas neaišku būtinai klauskite.. :)) Miela skaityti knygą, kurioje pilna nostalgiškų kepinių, tokių tikrų, kuriuos mūsų močiutės kadaise kepdavo.. :)) O receptas šis yra iš knygos "Šeimininkės vadovas", 1963 metų. 
Mano naudota kepimo forma: 32x25
Reikės:
5 kiaušiniai
200 g cukraus
400 g medaus
50 g sviesto
1 stiklinė grietinės (200 ml)
2 šaukštelių prieskonių mišinio
1 a.š. sodos (nugesintos actu ar grietine, tačiau galite naudoti kepimo miltelius)
500 g miltų
Meduoliais vadiname kepinius, gaminamus su natūraliu ar dirbtiniu medum. Į juos dedama sviesto, grietinės arba rūgusio pieno, nes be jų meduoliai būva kieti.

Meduoliams paskaninti vartojamas prieskonių mišinys, sudarytas tokiu santykiu:
60 g cinamono
60 g kvepiančių pipirų
40 g gvazdikėlių
10 g kardamono
10 g muskato riešuto
10 g diktono (badijano)
25 g apelsinų žievelių
20 g geltonojo imbiero

Neturint kai kurių čia paminėtų prieskonių, galima apseiti ir su paprastesniu mišiniu. (Galite meduolio mišinio ir neruošti, o pirkti jau paruoštą, ar įdėti bent pagrindinių po šaukštelį).
Kiekvienos rūšies prieskoniai sumalami atskirai, sumaišomi ir vartojami recepte nurodytais kiekiais.
Iškeptas meduolis turi būti tamsiai rudas. Tokia spalva gaunama, virinant medų arba pridedant padeginto cukraus. Tai daroma šiuo būdu: 2 šaukštai cukraus kaitinami švarioje keptuvėje, kol ištirpsta ir pavirsta geltonomis putomis. Tada į cukrų įpilama ½ stiklinės karšto vandens ir dar pavirinama, kol sustingęs cukrus vėl ištirpsta. (Aš tuo tarpu pakaitinau medų kartu su sviestu ir cukrumi).
Atšalusį iškeptą meduolį nedelsiant reikia supjaustyti, sudėti į skardinę dėžutę ir uždarytą laikyti vėsioje vietoje, kad nedžiūtų. Taip laikomi meduoliai ilgai nepraranda gero skonio ir išvaizdos. Pastovėję jie atidrėksta, dėl to pasidaro dar skanesni.
Meduoliai skirstomi į minkštuosius ir kietuosius. Tai priklauso nuo to, kiek į tešlą dedama miltų.
Minkštieji meduoliai dar vadinami biskvitiniais, nes jų tešla paruošiama panašiai kaip biskvitams. Tryniai ištrinami su cukrum, į juos pilamas pavirintas ir atvėsintas medus bei prieskonių mišinys. Gerai išmaišius, dedami su chemikalais sumaišyti miltai ir išplakti baltymai. Išmaišyta tešla pilama į skardą 1/1 ½ cm storio sluoksniu ir kepama vidutinio karštumo krosnyje 30-40 minučių. (Kartais į minkštuosius meduolius dedami vieni tryniai arba visas kiaušinis iš karto.) (Kepiau iki 180ºC įkaitintoje orkaitėje apie 1 valandą).
Iškeptą meduolį galima pertepti įvariomis masėmis arba marmeladais. (Aš pertepiau geltonųjų (kaukazinių) slyvučių džemu).

Šaltinis: Šeimininkės vadovas, 1963 m.

3 komentarai: